Zapraszamy do nowego serwisu poświęconego wypoczynkowi na Warmii i Mazurach.   

Statystyka

dziś9
wszystkich31016

Dodaj obiekt

W naszym serwisie możesz dodać obiekt za darmo, jedyne kryterium to: wgraj zdjęcia i podaj wszystkie wymagane dane. Jeśli wszystkie dane będą wypełnione prawidłowo, to darmowy wpis, po weryfikacji, zostanie zatwierdzony. 

Historia Warmii i Mazur

Historia Warmii i Mazur

Krajobraz regionu został ukształtowany przez ostatnie zlodowacenie ok. 14000-15000 lat temu.

Zlodowacenie, to okres w historii naszej planety, kiedy pod wpływem niższej, niż zazwyczaj, temperatury następowało pokrycie śniegiem i lodem. Ten okres potocznie jest nazywany epoką lodowcową. Tym ostatnim zlodowaceniem, było plejstoceńskie. Jest ono również zwane jako zlodowacenie północnopolskie, bałtyckie, Wisły.

I pod koniec zlodowacenia północnopolskiego, gdy lądolód zaczął się cofać "powstały" garby i pagórki moreny dennej. Po liniach postoju czoła lądolodu pozostały potężne wały moren czołowych. W osadach morenowych znajdowane są olbrzymie głazy narzutowe przywleczone przez lądolód skandynawski. Typową cechą rzeźby jest duża liczba jezior moreny dennej i czołowej (tak zwane jeziora morenowe).
Natomiast sama historia Warmii i Mazur jest dość skomplikowana, wiąże się z rdzennymi ludami zamieszkującymi te tereny oraz z późniejszymi czasami – lata panowania biskupów warmińskich, Zakonu Krzyżackiego. Więcej można poczytać na stronach Wikipedii:

Ta współczesna historia, to głównie rozkwit turystyki. Wielkie Jeziora Mazurskie, czy Jeziorak, to doskonałe trasy do wypraw żeglarskich. Miasta, miasteczka i miejscowości, które znajdują się nad jeziorami zaczęły po II wojnie światowej rozwijać się w kierunku obsługi żeglarzy. Powstały wioski żeglarskie, stanice i porty oraz mariny. Przy nich zaczęły rozwijać się usługi gastronomiczne, sklepy z pamiątkami.

W czasach PRL główny typ obiektów wypoczynkowych to ośrodki wypoczynkowe oraz agroturystyka, nazywana dawniej wypoczynkiem na wsi. W owych czasach ośrodki wypoczynkowe były własnością dużych przedsiębiorstw, kopalni itp.. Organizowane były w nich głównie wczasy pracownicze. Ośrodki były raczej niedostępne innym turystom. Natomiast wypoczynek na wsi głównie polegał na wynajmowaniu pokojów turystom przez mieszkańców wsi i małych miejscowości. Najemcami przeważnie były specjalne wydziały, komórki przedsiębiorstw, które nie posiadały własnych ośrodków wypoczynkowych. W tamtych czasach oficjalne wynajmowanie prywatnym turystom było bardzo rzadkie i nielegalne.
Dopiero w latach dziewięćdziesiątych nastąpił znaczny przełom w wypoczynku na Warmii i Mazurach. Większość ośrodków została sprywatyzowana, mogli w nich wypoczywać wszyscy chętni. Zaczęła rozwijać się agroturystyka, turystyka aktywna. Powstało wiele domków letniskowych, całorocznych przeznaczonych do wynajęcia, pensjonatów i dużych hoteli, które oferowały duże zaplecze turystyczne.
Powered by WarmiaMazury.PC.pl ® kopiowanie, rozpowszechnianie materiałów, zdjęć tylko za zgodą serwisu.